ایستگاه 5 توچال
به نام خدا
نام برنامه: ایستگاه پنج توچال از اوسون
تاريخ اجراي برنامه: 10تیرماه 1395
نام گروه: شهید ورکش
سرپرست برنامه: خانم فاطمه عفتی
اسامي همنوردان:
لیلا اجتهادی (مخابرات) ، محمدمهدی یزدانی (عکاس) ، ابراهیم نعمت زاده ، رامتین اوجی ، سید محمد حسن امامپور ، سجاد براتی
نوع و سطح برنامه: کوهپیمایی متوسط
مدت زمان صعود و فرود : حدود 8 ساعت به طور پیوسته
فصلهاي صعود و بهترين زمان اجراي برنامه: در همه ی فصول امکان صعود وجود دارد
مبدأ شروع برنامه: دربند، میدان مجسمه (میدان سربند)
وضعيت آب و هوايي هنگام اجراي برنامه: آسمان صاف شبانه
تجهيزات فني مورد نياز: تجهیزات فنی خاصی به کار گرفته نشد، به جز لامپ پیشانی در مواقعی که نور مهتاب کافی نبود.
مخابرات : تقریبا در تمام طول مسیر آنتن دهی مناسب وجود دارد.
منابع تأمين آب آشاميدني: در ابتدای مسیر از میدان سربند، کافه ها، هتل اوسون، چشمه بعد از هتل اوسون، ایستگاه پنج توچال، ایستگاه دوم توچال، چشمه تله سیژ توچال، ایستگاه یک توچال
زمانبندي برنامه:
|
شروع |
پايان |
مدت زمان حرکت |
مدت زمان استراحت |
مسافت تا اين مكان (كيلومتر) |
توضيحات |
میدان مجسمه تا هتل اوسون |
19:15 |
20:40 |
یک ساعت و 35 دقیقه |
|
|
استراحت های کوتاه دو سه دقیقه ای در بین راه |
نماز و افطار |
20:40 |
22:10 |
|
یک ساعت و نیم |
|
|
حرکت از هتل به سمت چشمه |
22:10 |
23:10 |
یک ساعت |
پنج دقیقه |
|
|
حرکت از چشمه تا دو راهی اوسون |
23:10 |
23:45 |
25 دقیقه |
|
|
|
از دو راهی اوسون تا تابلوی اسپیدکمر |
23:45 |
00:30 |
45 دقیقه |
|
|
|
تابلوی اسپیدکمر تا ایستگاه پنج توچال |
00:30 |
1:05 |
35دقیقه |
|
|
|
استراحت در ایستگاه پنج |
1:05 |
1:30 |
|
25دقیقه |
|
|
حرکت از ایستگاه پنج به سمت ایستگاه دو توچال |
1:30 |
3:30 |
دو ساعت |
|
|
|
توقف برای خوردن سحری، بین مسیر |
3:30 |
3:40 |
|
10 دقیقه |
|
|
حرکت به سمت ایستگاه دو |
3:40 |
4:00 |
20 دقیقه |
|
|
|
توقف در ایستگاه دو برای نماز و استراحت |
4:00 |
5:00 |
|
یک ساعت |
|
|
حرکت از ایستگاه دو به سمت ایستگاه یک توچال |
5:00 |
7:00 |
|
دو ساعت |
|
|
جمع: |
|
|
|
|
|
|
شرح برنامه:
روز پنجشنبه دهم تیرماه ساعت 19 طبق قرار در میدان سربند (ارتفاع 1800 متر) جمع شدیم که البته تا پیوستن همه ی اعضا و معارفه ی اولیه با تاخیر پانزده دقیقه ای شروع به حرکت کردیم. در ابتدای مسیر کافه های متعددی وجود دارد که می توان آب و مواد خوراکی دیگر را از آنجا تهیه کرد. پس از حدود یک ساعت طی مسیر به یک دو راهی می رسید که مسیر سمت راست به بند یخچال و مسیر سمت چپ به دره ی اوسون می رود. گروه طبق برنامه در مسیر دره ی اوسون راه را ادامه داد و حوالی اذان مغرب به هتل اوسون رسیدیم.
در طول مسیر فلش هایی به رنگ های آبی و سفید بر روی سنگ ها مسیر درست را نشان می دهند. پس از خواندن نماز و صرف افطار و پر کردن قمقمه های آب در حدود ساعت 22:10 دقیقه مسیر را ادامه دادیم. در کناره های راه دیواره های سنگی مسیر درست را مشخص می کردند. مسیر کاملا خلوت بود و سکوت شب و زیبایی آسمان و نور شهر باعث شد تا به آرامی و بدون عجله از کوهپیمایی لذت ببریم. در کنار چشمه نرسیده به دو راهی اوسون توقفی کوتاه داشتیم. پس از آن تابلوهای دو راهی اوسون و جانپناه اسپیدکمر را دیدیم. چراغی که در جانپناه روشن بود محل دقیق آن را مشخص می کرد و ما البته طبق برنامه از مسیری که به سمت توچال می رفت راه را ادامه دادیم. مسیر دارای شیب ملایم بود و نیاز به تجهیزات خاصی نداشت.
ساعت 1:30 به ایستگاه پنج توچال رسیدیم و با نظر سرپرست و توافق تمام اعضای گروه قرار شد مسیر ولنجک را به عنوان مسیر برگشت انتخاب کنیم. میوه های تابستانی خستگی مان را در کرد و به سمت ایستگاه دو حرکت کردیم. در بخش هایی از مسیر میانبرهایی وجود داشت که با عبور از دوتای آنها مسیر را کوتاهتر کردیم. بقیه ی مسیر را از جاده ی اصلی ادامه دادیم.
از آنجا که احتمال داشت برای سحری به ایستگاه دو نرسیم در میانه ی راه توقف کردیم و سحری خوردیم. در ایستگاه دو در نمازخانه ی کوچکی که در کنار وسایل ورزشی ساخته شده نماز خواندیم. نمای تهران به طرز عجیبی مسحور کننده بود! مدتی را به استراحت و لذت از فضای کوهستان گذراندیم. آفتاب بالا می آمد که به سمت ایستگاه یک ادامه ی مسیر دادیم.
این مسیر نسبت به مسیر دره اوسون واقعا پر رفت و آمد بود. چه از نظر چادرهایی که برای شب مانی در ایستگاه پنج و دو زده شده بود و چه از این نظر که با طلوع آفتاب جمعیت زیادی به سمت بالا می آمدند. در میانه ی راه نرسیده به چشمه دسته ای قاطر به زیبایی طبیعت افزوده بودند. خوشبختانه در این برنامه همه ذوق عکاسی داشتند. البته گاهی ناتوانی دوربین ها در برنامه ی شبانه بر ذوق عکاسان غالب می شود! در میانه ی مسیر ایستگاه دو به ایستگاه یک، تله سیژ و چشمه وجود دارد که توقفی در آنجا نداشتیم و حدود ساعت 7 صبح در پارکینگ توچال برنامه را به پایان رساندیم.
از تمامی دوستان و سرپرست عزیز برای این تجربه ی شیرین کوهپیمایی شبانه تشکر می کنم.
نكات قابل توجه در برنامه: در انتخاب مسیرهای فرعی یا میانبر با دقت عمل کنید. در فاصله ی ایستگاه دو و پنج برخی مسیرهای میانبر گمراه کننده اند.
نام گزارش نويس: لیلا اجتهادی
منابع و مأخذ اطلاعاتي:google earth
نقد و بررسیها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.